Rekuperacja
WENTYLACJA Z ODZYSKIEM CIEPŁA

Zobacz więcej>> Temat wentylacji z odzyskiem ciepła ( rekuperacji ) stosowanej w domkach jednorodzinnych jest zagadnieniem dość nowym, gdyż pojawił się w Polsce zaledwie kilka lat temu. Jednakże z roku na rok zwiększa się liczba osób decydujących się na montaż wentylacji mechanicznej w swoich domach. Jeszcze 5-8 lat temu nie wiele osób potrafiłoby w ogóle wytłumaczyć, czym jest "Rekuperacja" i do czego służy. Obecnie sytuacja znacznie się poprawiła. Niestety do póki kupowane projekty budowlane nie będą przewidywały wentylacji w standardzie cały czas będzie istniał problem "niedoinformowanego społeczeństwa" w tej kwestii. Jak do tej pory wielu projektantów i architektów wciąż usilnie wrysowuje kominy grawitacyjne, bo tak było kiedyś i było dobrze. Dobrze może i było ale również technologia budowy była zupełnie inna.

Dlaczego dziś inwestorzy decydują się na taką instalacje? Dlaczego inwestują swoje pieniądze, często tak naprawdę w ciemno, gdyż wcześniej nigdy nie przebywali w domu wyposażonym w sprawnie działającą wentylacje mechaniczną?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Do każdego trafiają inne argumenty, a zalet rekuperacji jest wiele.

Budując nowy dom zastawiamy się co powinniśmy zrobić aby był on jak najbardziej komfortowy, żeby nasza rodzina czuła się w nim zdrowo i żeby był energooszczędny. Kupujemy szczelne okna, ocieplamy ściany, inwestujemy duże pieniądze w wysokosprawny system ogrzewania.
Wreszcie po wielu trudach i wyrzeczeniach wprowadzamy się. Po pewnym czasie zamiast czuć się dobrze w naszym domu zastanawiamy się dlaczego szyby pokryte są para wodną, ze ścian zaczyna wychodzić grzyb a rano czujemy się zmęczeni i nasze samopoczucie pozostawia wiele do życzenia. Otwieramy okna, wietrzymy pomieszczenia. Natomiast nasze planowane oszczędności wylatują bezpowrotnie wraz z ciepłym powietrzem za okno, a my stoimy w przeciągu i myślimy czy to przypadkiem nie miało być trochę inaczej. Dom budowany w nowej technologii trzeba rozszczelnić, czy się to komuś podoba czy nie.

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej, przy czym najbardziej optymalny jest układ nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła. Korzyści płynące należy rozpatrywać w dwóch aspektach komfortu i ekonomi. Wentylacja taka:

 • gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza koniecznego do oddychania,
 • oszczędza energię cieplną zużytą do ogrzewania,
 • eliminuje hałas i przeciągi,
 • zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń i rozwoju toksycznych grzybów i pleśni,
 • filtruje powietrze i likwiduje problemy alergiczne dróg oddechowych,
 • zastępuję wentylację grawitacyjną, która w nowych, szczelnych domach przestaje prawidłowo działać,
 • skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, dwutlenek węgla, parę wodną, kurz i wiele innych substancji chemicznych wydzielanych z materiałów budowlanych oraz wyposażenia wnętrz.
Analizując zapotrzebowanie na rynku na wentylacje z odzyskiem ciepła możemy zauważyć dwa zjawiska:
 • stały wzrost popytu wśród inwestorów budujących nowe domy, proporcjonalnie do wzrostu świadomości społeczeństwa
 • pojawienie się nowej grupy osób, myślącej o montażu rekuperacji.
  Osoby modernizujące stare domy oraz Ci wszyscy którzy zamieszkują już w domach od 2-4 lat i dopiero teraz widzą w jakie są konsekwencje braku prawidłowej wentylacji w szczelnym domu.
Jeżeli właśnie planujesz budowę lub termomodernizacje zamieszkałego domu to problem "chorego" budynku i grzybków na ścianie będzie w przyszłości dotyczył również Ciebie. Pamiętaj , łatwiej zapobiegać niż leczyć. Pomyśl o wentylacji już dziś.