Klimatyzacja
Zadaniem klimatyzacji jest utrzymanie określonych parametrów powietrza w pomieszczeniu takich jak czystość, temperatura i wilgotność. W odniesieniu do ludzi wiąże się to z zapewnieniem odczucia komfortu, w procesach technologicznych zaś z zapewnieniem odpowiednich warunków potrzebnych do prawidłowego przebiegu tych procesów i poprawnej pracy urządzeń. Z roku na rok zauważamy zmiany w naszym klimacie jakie wywołuje efekt cieplarniany.
Zła jakość powietrza wysoka temperatura i wilgotność ograniczają wydolność fizyczną i intelektualną organizmu ludzkiego co ma odbicie na naszym samopoczuciu i efektach naszej pracy. Kontrola i regulacja parametrów powietrza jest również ważna w procesach technologicznych, gwarantuje bowiem prawidłowy przebieg tych procesów. Zniwelowanie negatywnego skutku zjawisk termicznych jest konieczne do długotrwałej i poprawnej pracy serwerów i innych nowoczesnych urządzeń teleinformatycznych. To wszystko mogą zapewnić urządzenia klimatyzacyjne.

Co zyskujemy montując urządzania klimatyzacyjne.

- chłodzenie
Klimatyzatory umożliwiają kontrolę temperatury. Można stworzyć warunki z odpowiednią temperaturą dla jak najlepszego samopoczucia. Klimatyzacja daje nie tylko poczucie komfortu, ale również uczucie świeżości i aktywności nawet przy najbardziej niesprzyjających warunkach na zewnątrz.

- grzanie
Klimatyzatory mogą być wyposażone w pompę ciepła , która umożliwia również grzanie. Jest to przyjazna dla środowiska alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, ponieważ wykorzystuje ona energię z zewnątrz i przekazuje ją do pomieszczenia. Pompy ciepła są do pięciu razy bardziej energooszczędne niż inne systemy grzewcze

- wentylacja
Z urządzeniami klimatyzacyjnymi może być zintegrowana wentylacja która wyrzuca zużyte powietrze a wprowadza czyste powietrze z zewnątrz

- oczyszczanie
klimatyzatory wyposażone są w różnego rodzaju filtry które w zależności o rodzaju klimatyzatora mogą oczysczać powietrze z kurzu pyłków, dymu, a nawet zabijać wirusy i grzyby

- osuszanie
Podczas chłodzenia klimatyzator osusza powietrze, dając większe poczucie komfortu. Właściwy poziom wilgotności ogranicza lub zatrzymuje wzrost zanieczyszczeń i pleśni. Właściwa wilgotność zapewnia również dłuższą żywotność domu i urządzeń.

Najpopularniejszymi urządzeniami klimatyzacyjnymi są klimatyzatory typu split, które składają się z części wewnętrznej - parownika umieszczanej w pomieszczeniu oraz części zewnętrznej - agregatu sprężarkowego, która umieszczana jest na zewnątrz budynku. Obie części połączone są ze sobą przewodami elektrycznymi i chłodniczymi Dzięki oddzieleniu tych części unikamy w pomieszczeniu brzęczenia sprężarki, która znajduje się na zewnątrz. W zależności od rodzaju parownika czyli części wewnętrznej rozróżniamy m.in. następujące rodzaje klimatyzatorów:
- ścienne
- przypodłogowe
- podsufitowe
- kasetowe
- kanałowe
Różnorodność typów klimatyzatorów pozwala na optymalne dobranie urządzenia do wystroju i rodzaju pomieszczenia.
Równie popularne jak splity są klimatyzatory monoblokowe (okienne) montowane w oknie lub w otworze w ścianie.
Aby urządzenie klimatyzacyjne działało skutecznie konieczny jest fachowy i prawidłowy dobór do pomieszczenia i występujących zysków ciepła.

Zasada działania

Podstawowym wymaganiem stawianym klimatyzatorom jest utrzymywanie komfortowych warunków w pomieszczeniu. Odczuwanie komfortu zależy od wilgotności i temperatury otaczającego nas powietrza. Proces chłodzenia przebiega w następujący sposób:
  • klimatyzator zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia
  • ciepłe powietrze wtłaczane jest na zimną chłodnicę
  • następuje proces schładzania i osuszania powietrza
  • zimne powietrze jest wdmuchiwane do pomieszczenia.